Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontarst
Rozmiar czcionki
| |

Święto tenisa w Brzesku

2024-06-25 13:21
Święto tenisa w Brzesku

Małgorzata Sacha i Ignacy Zelek z Brzeska triumfowali w grach singlowych XVI Memoriału Józefa Wojciechowskiego.  Na kortach Okocimskiego Klubu Tenisowego rywalizowało ponad 60 zawodniczek i zawodników w kilku kategoriach. Patronat nad imprezą tradycyjnie objęli Burmistrz Brzeska i Starosta Brzeski. 

To od lat jedno z największych wydarzeń tenisowych w Małopolsce. Biorą w nim udział zawodnicy nie tylko z Brzeska, ale także z Krakowa, Nowego Sącza, Bochni, Tymbarku, Niepołomic, Limanowej. Memoriałowe zawody upamiętniają Józefa Wojciechowskiego, zasłużonego animatora sportu w Brzesku, który miał szczególne zasługi dla rozwoju sekcji tenisowej tutejszego klubu. Wychował całą plejadę świetnych zawodników, odnoszących sukcesy w konfrontacji z najlepszymi wówczas tenisistami w kraju. Był pierwszym trenerem swego syna Wojtka, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku należał do czołówki polskich tenisistów.

Ozdobą trzydniowych zmagań były pojedynki w grach pojedynczych. Stały na bardzo wysokim poziomie i dostarczyły niezwykłych emocji. W kategorii „open” bezkonkurencyjny okazał się Ignacy Zelek, który stoczył pasjonujące pojedynki z Grzegorzem Koskiem w półfinale i Gerardem Ciepielą w finale, a wyniki tych spotkań nie odzwierciedlają ich zaciętości. To był pokaz naprawdę świetnego tenisa.

Podobnie jak w rywalizacji gry podwójnej mężczyzn, która była wyłączną sprawą brzeskich tenisistów. Triumfowała para, będąca mieszanką rutyny i młodości Józef Zydroń i Ignacy Zelek, którzy w finale pokonali po trzysetowej walce Kamila Gofrona i Sebastiana Wodę. Dla Zydronia, niegdyś czołowego zawodnika Okocimskiego, było piątym zwycięstwem w tym turnieju, a 18-letni Zelek to wielka nadzieja brzeskiego tenisa.  

Sporych emocji dostarczyły też pojedynki pań. Anna Kukułka przez ponad dwie i pół godziny toczyła fascynującą walkę z Mają Chmielarz. O wygranych punktach decydowały długie, nawet kilkudziesięciowe wymiany. Obie rywalki pogodziła jednak Małgorzata Sacha, mimo że w bezpośrednim pojedynku uległa Chmielarz. Wszystkie miały po dwie wygrane, więc o jej triumfie w turnieju przesądził korzystniejszy bilans zwycięskich gemów.

Warto też wspomnieć o rywalizacji w kategorii +45 mężczyzn. Triumfował w niej Grzegorz Matras, który w finale pokonał po wyrównanej walce Sebastiana Wodę 6:4, 7:5. Matras w dwóch poprzednich turniejach wygrywał w kategorii „open”.  Natomiast wśród tenisistów, którzy ukończyli 55 lat, sukces z ubiegłego roku powtórzył Rafał Jaworski

Wojtek Wojciechowski nie krył zadowolenia ze sportowego poziomu kolejnego turnieju. – Cieszę się bardzo, że bawi się tenisem tak wielu amatorów i sport ten przyciąga nowych adeptów. Oczywiście to zasługa popularności Igi Świątek i Huberta Hurkacza, ale także takich pasjonatów, jakich nigdy nie brakowało w Brzesku. To dzięki nim ten turniej może się odbywać. To przede wszystkim ukłon w kierunku prezesa OKT, Jarosława Biela, który wraz z żoną Anetą i synem Adamem pomagali w sprawnym przebiegu imprezy. Pieczę nad kortami sprawowali Zbyszek Kowalczyk i Marek Kotfis, a pyszne przekąski serwowali Rysiek Zaczyński z córką Dorotą. Podziękowania należą się także klubowi Okocimski za udostępnienie obiektu, z którego korzystaliśmy i oczywiście władzom miasta i powiatu, patronującym Memoriałowi. Ponadto z długiej listy sponsorów i przyjaciół wymienię tylko Andrzeja Gardziela oraz Aldonę i Bogdana Marinkoviciów. Wszystkim jednak, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do organizacji turnieju, serdecznie dziękuję… ml

WYNIKI - mężczyźni

Kat. „open”

Finał: Ignacy Zelek – Gerard Ciepiela 6:1, 6:1; 3. miejsce: Grzegorz Kosek i Kamil Gofron

Kat. +45

Finał: Grzegorz Matras – Sebastian Woda 6:4, 7:5; 3. miejsce: Marcin Stępak i Grzegorz Kosek

Kat. +55

  1. Rafał Jaworski, 2. Mariusz Stanek, 3. Tomasz Kałwa

Kat. +60

Finał: Jarosław Starzyk – Ryszard Mirek 6:0, 6:1; 3. miejsce: Andrzej Stoliński i Janusz Łukasik

Kat. +65

Finał: Kazimierz Wawrykiewicz – Stanisław Róg 6:0, 6:3; 3. miejsce: Kazimierz Brzyk i Zbigniew Dąbrowski

Kat. +70

Finał: Krzysztof Wiśniowski – Stanisław Waiss 6:2, 6:2; 3. miejsce: Roman Kuśnierz i Marek Koczela

Gra podwójna

Finał: Józef Zydroń/Ignacy Zelek – Kamil Gofron/Sebastian Woda 2:6, 6:1, 6:2; 3. miejsce: Kazimierz Wawrykiewicz/Sebastian Sacha oraz Sebastian Dyla/Jarosław Starzyk 

WYNIKI – kobiety

Kat. „open”

  1. Małgorzata Sacha, 2. Anna Kukułka, 3. Maja Chmielarz, 4. Magdalena Kusy

Sacha – Kukułka 6:1, 6:4; Chmielarz – Kusy 6:4, 6:4; Sacha – Kusy 6:1, 6:3; Kukułka – Chmielarz 6:2, 6:3; Chmielarz – Sacha 1:6, 6:1 (11-9); Kukułka – Kusy 6:0, 6:0.

Gra podwójna

Chmielarz/Kukułka – Aneta Licak/Sacha 2:6, 6:1 (10-5); Licak/Sacha – Grażyna Góra/Liliana Czernik 6:1, 6:1; Chmielarz/Kukułka – Góra/Czernik 6:2, 6:0.

  1. Chmielarz/ Kukułka; 2. Licak/Sacha; 3. Góra/Czernik

Puchar Fair Play, ufundowany przez przewodniczącego Rady Powiatu Kazimierza Brzyka, otrzymał za okazaną cierpliwość w oczekiwaniu na swoje mecze oraz należny szacunek dla rywali Sebastian Dyla.  

 

 

Zobacz galerię

Kalendarz imprez

Zobacz więcej

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Brzesku
ul. Glowackiego 51
32-800 Brzesko

Redakcja

Pawel Ciura
tel: 603 811 834
e-mail: sport@powiatbrzeski.pl

Portal Sportowy Powiatu Brzeskiego

Redaguj z nami portal!

Zapraszamy do współpracy.

white-triathlon-sports-facebook-cover.png